کاشت مو طبیعی

کاشت مو طبیعی راه حلی موثر و بی خطر برای احیای دوباره زیبایی است. موی سر یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در جذابیت افراد به شمار می رود. از طرفی ریزش مو معضل رایجی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. صرف نظر از اینکه مو چقدر کم پشت شده باشد، راه درمان آن وجود دارد و به کمک کاشت مو می توان جذابیت از دست رفته را بازیافت.

علل ریزش مو

ریزش مو دلایل متنوعی دارد که این دلایل پیش از اقدام برای کاشت مو، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. به عبارت دیگر یکی از مهم ترین کارهایی که پیش از اقدام برای کاشت مو طبیعی باید انجام شود، ریشه یابی علل ریزش مو است. اقدام برای درمان بیماری هایی که باعث ریزش مو شده اند ممکن است حتی بدون نیاز به کاشت منجر به رویش مجدد مو شوند. از طرف دیگر، حتی در صورتی که نتوان با درمان، مجددا مو را وادار به رویش کرد. بنابراین برای اینکه کاشت مو طبیعی موثر واقع شود و به نتیجه مطلوبی برسد، لازم است که در ابتدا علل ریزش مو در فرد بررسی شود. رایج ترین علل ریزش مو عبارت اند از:

 • ریزش مو ارثی: یکی از رایج ترین علل ریزش مو ژنتیک افراد است. در چنین مواردی کاشت مو طبیعی می تواند بهترین درمان برای پر کردن طاسی ها باشد.
 • ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه: ریزش موی الگوی مردانه شامل طاسی شقیقه ها و فرق سر و ریزش الگوی زنانه شامل کم پشتی نواحی بالای پیشانی است. ژنتیک در این نوع ریزش اثر قابل توجهی دارد.
 •  تغییرات هورمونی: بالا و پایین شدن هورمون ها دلایل متعددی دارد و این تغییرات ممکن است در نهایت به ریزش مو منجر شوند.
 • کمبود برخی پروتئین ها و مکمل ها: در صورتی که فولیکول مو مواد مورد نیاز خود را دریافت نکند، تضعیف شده و در نهایت با ریزش مواجه می شویم. البته لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد ویتامین A، خود عامل ریزش مو خواهد بود.
 • موارد دیگر: همچون استعمال دخانیات، شیمی درمانی، بیماری های مزمن خود ایمنی (نظیر لوپوس)، کم خونی ناشی از فقط آهن و وارد آمدن ضربات شدید به ناحیه سر.

مراقبت های پیش از کاشت مو طبیعی

 1. مانند هر جراحی دیگری، باید پیش از جراحی از مصرف داروهایی که خون را رقیق می کنند بپرهیزید. از یک هفته قبل از جراحی، از مصرف آسپرین، ژلوفن (ایبوپروفن) پرهیز کنید.
 2. سلامت جسمانی خود را تقویت کنید. این کار را می توانید با تغذیه مناسب، ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و دوری از استرس انجام دهید.
 3.  شب قبل از عمل دوش بگیرید و موی خود را با شامپوهای سبک (مثل شامپو بچه) بشویید. زیرا پس از عمل تا چند روز اجازه استحمام نخواهید داشت.
 4. شب قبل از عمل از انجام فعالیت هایی که اضطراب را افزایش میدهند پرهیز کنید. شما در تمام مراحل کاشت بیدار و به هوش خواهید بود اگرچه احتمالا چیزی حس نمی کنید و نمی بینید، باز هم بهتر است از قبل با آرامش در محل حضور بیابید
 5. به یاد داشته باشید که پس از عمل برای بازگشت به خانه باید شخصی شما را همراهی کند. بنابراین شخصی را برای این کار در نظر بگیرید و هماهنگی های لازم را به عمل آورید.

با ما در ارتباط باشید

مراقبت های پس از کاشت مو طبیعی

 1. تا حداقل ۲ هفته پس از کاشت مو باید از ورزش های سنگین بپرهیزید. ریشه موهای تازه کاشته شده ضعیف هستند و باید از وارد آمدن هر نوع فشاری در امان بمانند
 2. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت ضروری است. به همین دلیل لازم است هر دارویی که پزشک تجویز می کند را در زمان مشخص مصرف کنید
 3. خشکی پوست علاوه بر اینکه خارش را افزایش می دهد، ترمیم پوست را هم کند می کند. پس از کاشت باید به طور مرتب از اسپری مخصوص استفاده کنید. به این صورت که اسپری را در فاصله حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری از موضع کاشت نگه دارید و به آهستگی سرم درون آن را به روی سر اسپری کنید
 4. از هرگونه تماس و ضربه با ناحیه کاشت بپرهیزید. موهای تازه کاشته شده حساس هستند و تماس ممکن است آن ها را از جای خود خارج کند
 5. طی روزهای اول نباید به صورت کاملا دراز کشیده بخوابید. در محل خواب خود به کمک بالش جایی برای تکیه درست کنید و در حالت نیمه نشسته بخوابید. برای خواب از بالش های گردنی استفاده کنید که امکان تماس سر با اطراف را محدود می کنند
 6. تا حداقل یک هفته از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید

عوارض کاشت مو

کاشت مو طبیعی درمانی بی خطر و کم عارضه است. در طی این جراحی قرار نیست ماده اضافی ای به بدنتان وارد شود. تنها جای گراف های موی خودتان روی سر عوض می شود. بنابراین کاشت مو روشی کم تهاجمی محسوب می شود. اما به هر صورت در طی این جابجایی پوست خراش می بیند و حین ترمیم یافتن، علائمی از خود بروز می دهد. هر بخش از پوست که تحت دستکاری خارجی قرار گیرد، در مراحل ترمیم دچار خارش و قرمزی می شود. بنابراین مشاهده تورم های ریز، قرمزی و خارش رو نواحی سر، نشان از طی کردن مراحل ترمیم پوست سر شما دارند. در برخی از افراد این خارش و قرمزی، با سوزش یا درد خفیفی نیز همراه خواهد بود که استفاده از مسکن به خوبی آن ها را تسکین خواهد داد.

چگونه دوران نقاهت پس از کاشت مو را راحت تر سپری کنیم؟

کاشت مو طبیعی یک جراحی سرپایی و بدون بیهوشی است. بی حسی موضعی استفاده شده در کاشت مو نیز موضوعی نیست که دوران نقاهت خاصی در پی داشته باشد. اما به هر صورت در طی این عمل، پوست سر شما در معرض دستکاری قرار گرفته و برای بازگشت به حالت عادی و پیشین خود به زمان نیاز دارد.
خارش تنها عارضه آزار دهنده پس از کاشت مو است. البته شاید پس از بی اثر شدن بی حسی موضعی، کمی درد هم احساس کنید که البته اصلا قابل توجه نیست. به هیچ عنوان نباید سر را بخارانید. برای برطرف شدن حس خارش از اسپری مخصوص که برای مرطوب ماندن پوست سر استفاده می شود کمک بگیرید. قطرات ریز آب وقتی روی پوست می نشینند، خود به خود حس خارش را تسکین می دهند.

کاشت مو طبیعی به چه روش هایی انجام میشود؟

کاشت مو طبیعی، به طور کلی شامل ۳ مرحله است:

 •  استخراج گرافت های مو از بانک موی فرد
 • بررسی گرافت ها و جدا کردن فولیکول های سالم
 • کاشت فولیکول های استخراج شده

هر روشی که برای کاشت مو طبیعی انتخاب کنید، این ۳ مرحله را به نوعی در بر دارد. چیزی که موجب تفاوت در روش های کاشت مو طبیعی شده است، نحوه استخراج مو است. این مرحله در نتیجه نهایی کاشت نیز تاثیر چشمگیری دارد.

روش FUT :

این روش جزو اولین روش هایی است که برای کاشت مو طبیعی ابداع شد. در کاشت مو به روش FUT، یک نوار از پوست پشت سر یا پشت گوش برداشته می شود. سپس فولیکول های مو زیر میکروسکوپ از روی آن جدا می شوند و در محل مورد نظر کاشته می شوند. تا پیش از ابداع این روش، به جای کاشت واحد های فولیکولی، کاشت مو را با تارهای تکی انجام می دادند. این روش هم ظاهر طبیعی نداشت و هم عمر مو را کاهش میداد. اما روش FUT اولین روشی بود که در آن از واحدهای فولیکولی برای پیوند مو طبیعی استفاده شد. با توجه به اینکه فولیکول های مو زیر میکروسکوپ از پوست جدا می شوند، در سالم ترین حالت خود باقی می مانند. 

روش FIT یا FUE :

در این روش کاشت مو طبیعی هم از واحدهای فولیکولی برای کاشت استفاده می شود. اما تفاوت اصلی آن با روش قبلی، این است که به جای جدا کردن یک نوار از پوست و سپس استخراج موها، شیارهای بسیار ریزی (با قطر کمتر از 1 میلیمتر) روی پوست ایجاد شده و فولیکول مو از این شیارها استخراج می‌گردد. در روش FUE این کار به کمک پانچ میلیمتری مخصوص انجام می‌ شود. در این روش دیگر خبری از جای زخم پس از کاشت نخواهد بود.
روش Micro FIT یکی از مشتقات این روش است که تفاوت اصلی آن به ابزارهای مورد استفاده مربوط می شود. ابزارهایی که در کاشت مو با Micro FIT استفاده می شوند، بسیار ظریف و دقیق بوده و آسیب به پوست و فولیکول های مو را به حداقل میرسانند.

روش SUT :

روند کاشت مو طبیعی در روش SUT همانند روش FIT است. تنها تفاوت در ابزار مورد استفاده است. به عبارت دیگر، در روش SUT از دستگاه های اتوماتیک برای برای استخراج واحد های فولیکولی استفاده می شود. این روش سریع تر و راحت تر از روش FIT است و به همین دلیل هزینه بالاتری نسبت به آن دارد.

روش های ترکیبی :

گاهی اوقات برای رسیدن به حداکثر تراکم، از دو روش به طور همزمان استفاده می شود. به این معنا که برای مثال یک نوار از پوست سر برداشته می شود و فولیکول ها در محل طاسی ها کاشته می شوند. سپس به وسیله پانچ های میلیمتری از نقاط دیگر سر، فولیکول هایی به فواصل معین جدا شده و از آن ها برای افزایش تراکم محل کاشت مو طبیعی استفاده می شود.

روش BHT :

این روش نیز همانند روش FIT‌ انجام می شود. با این تفاوت که به جای استفاده از بانک موی سر، بانک موی بدن برای کاشت مورد استفاده قرار میگیرد. نکته قابل توجه این است که کسر کوچکی از موهای بدن قابلیت استفاده برای کاشت مو سر را دارند. بنابراین نمی توان تنها از این موها برای کاشت استفاده کرد. با این حال BHT راه مطلوبی برای افزایش تراکم در کنار سایر روش ها به شمار می رود.

کدام روش کاشت مو طبیعی بهتر است؟

هدف از کاشت مو طبیعی، پر کردن مناطق کم پشت یا بدون مو، رسیدن به حداکثر تراکم و دستیابی به یک خط رویش طبیعی است. برای نیل به این هدف لازم است که از روش مناسبی برای کاشت استفاده شود. روش هایی که برای کاشت مو طبیعی استفاده می شوند هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای انتخاب بهترین روش کاشت باید هر کدام را بررسی کنید و در نهایت تصمیم بگیرید. فولیکول هایی که در روش FUT استخراج می شوند، مدت کمی در معرض هوا می مانند و کم تر دچار آسیب می شوند. بنابراین به کمک FUT موهایی کاشته می شوند که عمر بالاتر و استحکام بیشتری دارند. از طرفی جای زخم، درد و خونریزی نوار پوستی خارج شده از سر، نکات منفی این روش به شمار می روند. روش های SUT، FIT و Micro FIT این روزها طرفداران بیشتری دارند.

همچنین شما می توانید برای اطلاع از جشنواره ها و مشاهده نمونه کار های ما را در این زمینه از طریق صفحه اینستاگرام مشاهده کنید

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید