کاشت ابرو طبیعی

کاشت ابرو طبیعی تاثیرگذار در زیبایی چهره افراد است. کم پشتی و ریزش ابرو قیافه فرد را تحت تاثیر قرار داده و روی اعتماد به نفس و روحیه فرد تاثیر قابل توجهی می گذارد. در بین موهای بدن، معمولا بیشتر به اهمیت کاشت موی سر توجه می شود. حال آنکه طاسی سر بسیار قابل توجیه تر و عادی تر از نداشتن ابرو است. البته این تنها جنبه ظاهری ابرو نیست که وجود آن را پر اهمیت می کند. موهای ابرو به نوعی محافظ چشم ها و مانعی برای ورود آلودگی ها به این اعضای مهم بدن هستند. بنابراین برای حفظ سلامتی و زیبایی، نباید اهمیت کاشت ابرو طبیعی را دست کم گرفت.

کاشت ابرو طبیعی

علل ریزش ابرو

برای یافتن راه حل هر مشکلی، پیش از هر چیز، لازم است که علت پیش آمدن مشکل ریشه یابی شود. ریزش ابرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. انتخاب روش درمانی مناسب، تنها در صورتی امکان پذیر است که دقیقا سازگار با علت به وجود آمدن بیماری باشد. بنابراین حتی اگر در همه موارد کم پشتی ابرو را بتوان با کاشت برطرف نمود، برای اینکه طی مدتی مشکل مجددا تکرار نشود، لازم است که اقدامات درمانی و تقویتی جانبی هم انجام شوند. کم پشتی و ریزش ابرو دلایل گوناگونی دارد که شایع ترین آن ها عبارت اند از:
● کم پشتی و ریزش ژنتیکی
● بیماری های تیروئیدی
● آلوپسی ها (آلوپسی یونیورسالیس یا آلوپسی توتالیس)
● بیماری های سیستماتیک بدن
● برداشتن بیش از حد ابروها و ضعف ریشه برای رشد مجدد
● سوختگی پوست صورت
● ضربات و شکستگی در ناحیه ابرو

فواید کاشت ابرو طبیعی

برای برطرف کردن کم پشتی ابرو راه های موقت و دائم زیادی وجود دارد و کاشت تنها روش ممکن نیست. تاتو و هاشور با انواع و اقسام ابزارهای آرایشی، راه جایگزینی هستند که نقوص ابرو را تا حدودی برطرف می کنند. با این حال، این روش ها به هیچ عنوان زیبایی ابروی طبیعی را ندارند. از طرفی هاشور زدن دائمی ابروها و استفاده از لوازم آرایشی روی بافت بالای چشم، خود به نوعی مقدمات ریزش بیشتر موهای این ناحیه را فراهم می آورد. بنابراین منطقی ترین کار این است که به فکر راه حلی موثرتر باشید. کاشت ابرو طبیعی راه حلی دائمی است که به کمک آن با خیال راحت از ابروهایی پرپشت و همیشگی بهره مند خواهید شد. مزایای کاشت ابرو طبیعی عبارت اند از:
● ظاهر زیبا بدون نیاز به صرف زمان برای آرایش
● حذف هزینه های جانبی مربوط به خرید لوازم آرایش و تاتوی ابرو
● عدم آسیب به سلامت فرد به دلیل اعمال مواد شیمیایی آرایشی روی پوست

کاشت ابرو طبیعی

کاشت ابرو طبیعی به چه روشی انجام می شود؟

برای کاشت ابرو طبیعی، از بانک موی سر استفاده می شود. شیوه های متعددی برای کاشت ابرو مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. روش های استفاده شده برای کاشت ابرو تفاوت چندانی با کاشت موی سر ندارند. تمامی راه های موجود برای کاشت شامل ۴ مرحله اصلی هستند:
1. طراحی ابرو: پیش از اقدام به کاشت لازم است که مرز کاشت موهای ابرو با توجه به فرم مورد نظر برای ابرو مشخص شود.
2. استخراج فولیکول ها: فولیکول های موی ابرو را از سه بخش پشت گوش، پایین گردن و پشت سر استخراج میکنند. برای آقایان با توجه به ضخامت بیشتر موهای ابرو می‌توان از موهای پشت سر استفاده کرد اما برای خانم ها بهتر است از موهای پشت گوش و پایین گردن استفاده شود.
3. اصلاح گرافت ها: گرافت استخراج شده زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا در صورت وجود چند تار مو روی یک گرافت، تارهای اضافه مو تفکیک شوند.
4. کاشت تارهای مو: با اعمال بی حسی موضعی به محل کاشت ابرو، فولیکول های آماده شده درون شیارهایی با قطر بسیار کوچک (۰.۵ تا ۰.۷ میلیمتر) که در ناحیه ابرو ایجاد شده اند، قرار داده می شوند.

رایج ترین روش های استخراج و کاشت مو در ناحیه ابرو را در ادامه بررسی می کنیم:

روش FUT :

در این شیوه از کاشت موی ابرو، موهای مورد نیاز برای کاشت، از یک نوار ۱ سانتی متری از بانک موی سر برداشته می شوند. به عبارت دیگر یک نوار از پوست سر جدا می شود و گرافت های مو از این بخش جدا می شوند. پیش از برداشت موها از سر، از بی حسی موضعی در ناحیه مربوطه استفاده می شود. در این روش پس از انجام عمل نیاز به بخیه وجود دارد. به علاوه موی ناحیه مورد نظر باید تراشیده شود. به همین دلیل این روش طرفداران چندان زیادی ندارد.

روش FUE :

این روش کاشت ابرو طبیعی شامل برداشت و ذخیره فولیکول های موی طبیعی فرد است. برای کاشت مو با این روش، پزشک فولیکول های مو را به صورت خطی از بانک موی مراجعه کننده استخراج می کند. این شیوه کاشت ممکن است تا چند جلسه طول بکشد و در نهایت تراکم بسیار بالایی تولید نمیکند. اما عدم نیاز به بیهوشی، عدم وجود جای زخم و دوره نقاهت بسیار کوتاه از مزایای آن محسوب می شوند.

روش MICRO FIT :

در این نوع کاشت دیگر نیازی به تراشیدن مو برای برداشت از بانک مو نیست. برداشت فولیکول مو از بانک موی فرد به کمک پانچ دستی صورت می گیرد. شیارهای ایجاد شده در بخش کاشت ابرو و همچنین بانک مو بسیار ریز هستند و در نتیجه بازگشت پوست به حالت عادی در این روش سریع تر از سایر روش ها اتفاق می افتد. این روش برای کسانی که برای ترمیم ابرو مراجعه میکنند، گزینه ایده آلی به شمار می رود. البته دقت در اعمال جای پانچ روی بانک مو اهمیت بالایی دارد. در غیر این صورت تراکم بانک مو کاهش پیدا می کند.

روش SUT :

SUT یکی از جدیدترین و کم عارضه ترین راه های کاشت ابرو طبیعی به شمار می رود. SUT راهی مطمئن برای دستیابی به ابرویی با تراکم مناسب است. برداشت گرافت ها از بانک مو در این روش، به وسیله دستگاه صورت می گیرد. سپس گرافت های برداشت شده در جای مورد نظر کاشته می شوند. روش SUT نیاز به بخیه ندارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. استفاده از این روش برای افرادی که در ناحیه ابرو دارای تتو هستند نیز بلامانع است. برای رسیدن به ایده آل ترین نتیجه می توان از ترکیب روش SUT با FUE استفاده کرد.

کاشت ابرو طبیعی

نکات مهم در کاشت ابرو طبیعی

کاشت ابرو طبیعی امری کاملا تخصصی و نیازمند تجربه و تبحر فراوان است. اگر فرآیند کاشت موی سر را با کاشت موی ابرو مقایسه کنیم، ظرافت ها و نکات حائز اهمیتی که در ابرو وجود دارند، کاشت ابرو را به کاری دقیق تر نسبت به کاشت موی سر تبدیل می کنند.

۱. جهت رشد موهای ابرو

موی ابرو در نقاط مختلف به جهات متفاوتی می روید. برای تعیین جهت رشد موها باید ابرو را به ۳ بخش تقسیم کرد. بخش اول که سر یا تاج ابرو نامیده میشود، همان بخشی است که به خط وسط صورت و بینی نزدیک تر است. موهای این بخش به سمت بالای رویش دارند و معمولا ضخامت و رنگ آن ها کم تر از سایر موهای ابرو است.
بخش دوم بخش میانی ابرو نام دارد و از تاج ابرو تا خم ابرو کشید می شود. موهای قسمت فوقانی این بخش به سمت پایین و موهای قسمت پایین این بخش به سمت بالا می رویند. موهای این ناحیه بیشترین ضخامت را دارند و پررنگ تر هستند. بخش آخر دم ابرو است. موهای این ناحیه به شکل زاویه دار و به سمت پایین می رویند. رعایت زاویه هر کدام از این بخش ها برای دستیابی به یک ابروی طبیعی ضروری است. برای این که بتوان ابرو را به راحتی حالت داد، لازم است که موهای هر بخش با زاویه مخصوص به خود کاشته شوند.

۲. زاویه درآمدن موی ابرو

بر خلاف موهای سر که تقریبا در تمامی جاها، به صورت عمود بر سطح سر از پوست خارج می شوند، موهای ابرو با زاویه از پوست رشد می کنند و به نظر می رسد که به صورت خوابیده روی پوست قرار گرفته اند. کاشت مو به صورت زاویه دار با پوست، کاری ظریف و نیازمند دقت و مهارت بالاست. یکی از روش ها برای دستیابی به این مهم، استفاده از موهای پشت گوش برای کاشت در ناحیه ابرو است. زیرا موهای این ناحیه نیز تقریبا با زاویه از پوست خارج می شوند. البته در نهایت این وظیفه پزشک است که مو را تحت زاویه مورد نظر بکارد و استفاده از موهای پشت گوش فقط نقش کمکی دارند.

۳. اهمیت تقارن

کوچکترین عدم تقارن در ابروها، به وضوح در چهره فرد نمایان می شود. بنابراین دقت عمل در ایجاد هماهنگی بین دو ابرو عاملی حساس و تعیین کننده در نتیجه نهایی کاشت خواهد بود.

۴. ویژگی های ساختاری فولیکول های موی ابرو

موهای ابرو به اصطلاح تک تار هستند. یعنی اگر گرافت برداشته شده از پوست سر بیش از یک تار مو داشته باشد، باید تارهای اضافه را زیر میکروسکوپ و به کمک ابزارهای مخصوص جدا نموده و تنها یک تار مو را برای کاشت ابرو استفاده کرد.

کاشت ابرو طبیعی

عوارض کاشت ابرو طبیعی

با توجه به میزان حساسیت پوست افرادی که برای کاشت ابرو اقدام می کنند، عوارض پس از کاشت می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است هیچ نوع عارضه ای از خود نشان ندهند و دچار تغییری در ظاهر پوست خود نشوند. اما عده قابل توجهی از مراجعان بعد از عمل دچار قرمزی، تورم و یا کبودی می شوند. این تورم و کبودی ممکن است تا اطراف ناحیه چشم هم گسترش یابد. اما به هر حال این موضوع امری کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. عوارض مشاهده شده نهایتا طی چند ساعت یا چند روز برطرف می شوند و وضعیت فرد به حالت عادی باز میگردد.
عفونت بعد از کاشت، نتیجه ورود آلودگی به شیارهای ایجاد شده در پوست می باشد. عفونت هنگام کاشت ابرو طبیعی امری نادر است اما در صورتی که عمل کاشت را در کلینیک های نامطمئن انجام دهید، خطر این اتفاق تشدید می شود. در صورتی که پزشک از ابزارهای استریل استفاده کند و اصول بهداشتی را رعایت نماید، نگرانی بابت عفونت وجود نخواهد داشت.

مراقبت های پیش از کاشت ابرو طبیعی

● همچون هر جراحی و درمان دیگری، برای اینکه بهترین نتیجه از کاشت مو حاصل شود، فرد باید خود را تقویت کند. مصرف مواد مغذی و تقویت کننده، خواب کافی، کم کردن مصرف مواد مخدر از راه هایی هستند که می توانند بدن فرد را برای پذیرش موهای کاشته شده آماده کنند.
● حمام کردن قبل از کاشت ابرو، می تواند از راهیابی آلودگی های مختلف به داخل بدن هنگام ایجاد خراش روی پوست جلوگیری کند.
● پیش از مراجعه برای کاشت ابرو طبیعی بهتر است از مصرف موادی که خون را رقیق می کنند، جلوگیری شود تا احتمال خونریزی به حداقل برسد.
● در روش های جدید کاشت ابرو دیگر نیازی به پاک کردن تاتو در ناحیه ابرو نیست. در نتیجه در صورتی که ابروی شما تاتو شده می باشد، می تواند بدون نگرانی بابت زدودن آن اقدام کنید.

کاشت ابرو طبیعی

مراقبت های پس از کاشت ابرو طبیعی

چرخه طبیعی رشد موها به ۳ مرحله: ۱. رشد یا آناژن ۲. استراحت یا تلوژن و ۳. ریزش یا کاتاژن تقسیم می شود. در موهای ابرو مرحله رشد تنها ۴ ماه به طول می انجامد. حال آنکه برای موهای سر این زمان به ۳ الی ۷ سال می رسد. به همین دلیل وقتی از موی سر برای کاشت ابرو استفاده می شود، رشد بیشتری نسبت به رشد ابروی مادرزادی شاهد هستیم. در نتیجه ابروهای کاشته شده نیاز به کوتاهی و مرتب کردن سریع تری نسبت به ابروهای عادی خواهند داشت.
روند مصرف مواد تقویتی و دوری از دخانیات تا چند هفته بعد از کاشت بهتر است ادامه پیدا کند. در این مدت باید از وارد آوردن فشار به نواحی ابرو و اطراف آن، استفاده از لوازم آرایشی روی موضع مربوطه و خوابیدن بر روی صورت پرهیز کرد. موهای تازه کاشته شده حساس هستند و ممکن است با فشار کوچکی از جای خود خارج شوند. بنابراین بهتر است از هر نوع تماسی با این ناحیه پرهیز شود تا ریشه ها تقویت شوند و آماده رشد مجدد گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید