مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو مجموعه دستورالعمل هایی است که بعد از انجام کاشت مو به بیمار ارائه می شود. بهترین کاراین است که تمام توصیه ها و مراقبت های بعد از کاشت مو را کاملا رعایت کنید تا نتیجه ی خوبی بعداز جراحی ایجاد شود.

کاشت مو روشی است که در آن فولیکول های مو از قسمتی از بدن «بانک مو» برداشت شده و به ناحیه ی  طاسی یا محلی که در حال طاس شدن «محل دریافت کننده» منتقل می شود. این روش طرفداران بسیاری پیدا کرده و بیشترین آمار را برای آقایان دارد. اما مراقبت های بعد از کاشت مو خیلی مهم تر و اساسی تر از مرحله کاشت مو می باشد. مراقبت های مهم کاشت مو در جلسه مشاوری حضوری در مراکز زیبایی آیتک توسط پزشک معالج مطرح می شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو باید به دقت رعایت شود.  در چند ماه اول بعد ازکاشت مو و قبل رشد موهای جدید ممکن است شاهد ریزش موهای خود باشید. به علت ممکن است محل کاشت شده تا مدتی کم پشت ‌تر از حالت عادی به نظر برسد، حالتی کاملا موقتی است. موهایی که دچار ریزش شده تقریبا هم زمان با موهای جدید کاشته شده شروع به رشد خواهند کرد و نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

کاشت مو بانوان | کاشت مو آقایان | پیوند مو طبیعی

مواردی که بعد از کاشت مو باید رعایت شود

 • محل کاشت شده و بانک مو را مرتب در طول روز مرطوب نگه دارید. مرطوب نگه داشتن سر باعث بهبودی سریع تر زخم ها می شود.
 • استراحت کردن یکی از مهم ترین موارد بعد از کاشت مو می باشد. انجام یکسری فعالیت ها کاملا ممنوع می باشد.
 • با رعایت کردن مراقبت های بعد از کاشت مو، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. بعد از پیوند مو سعی کنید تا چند روز اول از خم کردن سر خودداری کنید.

توصیه ها و مراقبت های بعد از کاشت مو

برای دستیابی به بهترین نتیجه، نکات و مراقبت های بعد از کاشت مو باید رعایت کرد که مهم و اساسی است و نتیجه ی بهتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

 • زاویه و نحوه خواب

باید با قرار دادن دو یا چند بالشت در زیرسر و پشت خود به حالت نیمه نشسته  بخوابید. این وضعیت باعث کم تر شدن هر گونه تورم در قسمت صورت و پیشانی می‌شود. تورم هایی که امکان دارد در پوست سر شما بعد از پیوند مو ایجاد شود.

 • تورم ها و خونریزی

امکان دارد کمی تورم در قسمت پیشانی و ناحیه اطراف چشم ایجاد شود که بین 2تا 5 روز بعد از کاشت مو ادامه دارد. در صورت داشتن تورم می توانید از کمپرس یخ روی پیشانی و چشم استفاده کنید.

استفاده از کمپرس یخ برای قسمت های گیرنده (محل کاشت) و قسمت اهداکننده (بانک مو) نباید استفاده شود، باعث بیرون آوردن فولیکول های کاشت شده می شود.

ورم های ایجاد شده در صورت خطرناک نبوده و نیازی به مصرف دارو نیست. اما برای کم تر شدن ورم ها پزشک داروهای ضد تورم و آناهیل تجویز ی کند.

بعد از عمل کاشت مو، ممکن است مقدار کمی مایع از جمله مقداری خون روی بالشت خود مشاهده کنید. جای نگرانی نیست، این خونریزی طبیعی نیست، فقط مایع تزریق شده ای است که در طول عمل از پوست سر شما خارج می‌شود.

 • پوسته پوسته شدن و خارش

بین 7 تا 10 روز بعد از پیوند مو، نباید اثری از خون خشک شده، زخم یا پوسته روی پوست سر شما وجود داشته باشد. اگر بعد از7 روز پوسته‌هایی وجود داشت هنگام شست وشو موها، آنرا به آرامی پاک کنید.

بعد از کاشت مو، پوست سر شما خارش داشته باشد. این یک احساس طبیعی است و معمولا بین 10 تا 15 روز زمان میبرد تا خارش ها کم تر شود. هرگز نباید قسمت کاشت شده و بانک مو را بخارانید، این کار باعث درآمدن و ازبین رفتن فولیکول های مو می شود.

 • تحمل درد

درد های خفیف تا چند روز بعد از کاشت مو را می‌توان احساس کرد. بعضی از مراجعه کنندگان در اولین روزهای بعد ازعمل، درهنگام خوابیدن مشکلاتی خواهند داشت. درد های بعد از جراحی را برخی از داروهای مسکن که پزشک برای فرد تجویز کرده می توان تسکین داد.

 • مصرف دخانیات

مصرف دخانیات می‌تواند خون را رقیق کرده و خونریزی حین کاشت و حتی بعداز کاشت را بیشترکند. بااین وجود بهبودی و درمان زخم ها نیز طولانی تر می شود.بهتر است تا 2 هفته بعد از پیوند مو از مصرف سیگار خودداری کنید.

 • ورزش کردن، نور خورشید و استخر رفتن

1 ماه اول بعد از کاشت مو، شما باید از تمام فعالیت‌های بدنی مانند ورزش، فوتبال، بسکتبال وزنه برداری، دوچرخه سواری و دویدن یا هرنوع  فعالیت بدنی شدیدی خودداری کرد. تا 1 ماه اول بعد از کاشت فقط می توانید پیاده روی داشته باشید.

بعداز کاشت مو، نباید در معرض نور مستقیم قرار گرفت، به پوست سر آسیب وارد میکند. برای کنترل کردن تابش نور به سر می توانید از چتر یا کلاه های مخصوص اتاق عمل استفاده کنید.

تا 1 ماه بعد از کاشت مو استخررفتن و شنا کردن ممنوع می باشد.

 • کشیدن بخیه ها

زمانیکه کاشت مو با روشFUT انجام شود باید بین 14 تا 18 روز بعداز کاشت بخیه ها را کشید، زیرا بخیه ها جذب نمی شود. اما پیوند مو با روشFIT و SUT نیاز به کشیدن بخیه ندارد.

 • کوتاهی و اصلاح کردن موها

بین 14 روز تا 1 ماه بعد از کاشت مو بهتر است که موهای کاشت شده را با قیچی کوتاه کنید. بعد از 6 ماه می توانید از دستگاه های کوتاهی، برای مو استفاده کنید.

عوارض کاشت مو | پیوند مو آقایان

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بعد از پیوند مو بدلیل اینکه موها بسیار حساس و ضعیف هستند باید مراقبت های بعد از کاشت مو که توسط پزشک توصیه می شود را انجام داد تا نتیجه ی بهتری حاصل شود. استفاده از کلاه بدلیل فشاری که ممکن است وارد کند و باعث شود فولیکول های مو از جای خود خارج شوند، حداقل درهفته اول توصیه نمی شود. از هفته اول به بعد نیز اگر ضروریتی پیش آمد، می توانید از کلاه های گشاد که فشاری بر موها نیاورند و در رسیدن هوا به مو اختلالی ایجاد نکند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید