آر اف فرکشنال

شفافیت پوست از فاکتورهای کلیدی برای داشتن چهره ای جذاب به شمار می روند. در صورتی که پوستتان به هر دلیلی این فاکتور ها را از دست داده، آر اف فرکشنال راه حلی است که به کمک آن می‌توانید این موارد را در آن احیا کنید. کلاژن پروتئینی ضروری برای بدن است که ساختاری رشته ای دارد. این پروتئین در بافت های گوناگون بدن وجود دارد. با این حال کاربردی که اغلب افراد از آن می شناسند، مربوط به حفظ سلامت پوست ]است. کلاژن عامل اصلی استحکام و کشسان بودن پوست به شمار می رود. جایگزینی سلول های مرده با سلول های جدید نیز از دیگر وظایف این پروتئین مهم در بدن انسان است. کمبود کلاژن پوست افراد را شل کرده و به افتادگی آن می انجامد. به علاوه در صورت کمبود کلاژن، لایه های سلول های جدید جای سلول های قدیمی را نمی گیرند و سطح پوست از سلول های مرده زدوده نمی شود. این عوامل شفافیت، صافی و سفتی پوست را کاهش می دهند. نتیجه این موارد، همان اتفاقاتی است که با افزایش سن در پوست خود مشاهده می کنیم.

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال یکی از روش های جوانسازی پوست است که در آن از امواجی با فرکانس رادیویی استفاده می شود. با اعمال این امواج به پوست، فرایند فیبروپلازی فعال می گردد. در طی این فرایند بدن به ساخت بافت های فیبروزی روی می آورد. بافت های فیبروزی شبیه به بافت های ضخیم زیر زخم هستند. در ادامه، ایجاد بافت های فیبروزی در پوست، سبب افزایش و تسریع فرایند کلاژن سازی بدن می شود.  در آر اف فرکشنال با وارد کردن آسیب های انتخابی به پوست، بافت های فیبروزی به وجود می آیند و کلاژن سازی پوست سرعت و شدت بالاتری پیدا می کند. در نتیجه پوست فرصت پیدا می کند تا با کلاژن های تولید شده به ترمیم و تقویت خود بپردازد. 

برای دریافت ایده آل ترین نتایج از آر اف فرکشنال، لازم است که چند جلسه به انجام آن مبادرت ورزید. اگرچه با یک بار هم نتایج فوق العاده ای در پوست خود مشاهده خواهید کرد، اما برای رسیدن به نتیجه بهتر و همچنین افزایش ماندگاری تغییرات ایجاد شده، لازم است که این فرایند بین ۳ تا ۱۵ جلسه تکرار شود. این عمل معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد. طی این مدت فرد هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد. تنها حسی که ممکن است در پوست افراد ایجاد شود، احساس گرمای بسیار اندکی است که به هیچ وجه آزار دهنده نخواهد بود. نتایج طی دو هفته پس از انجام این فرایند، کم کم بروز می کنند و در طی این مدت کیفیت پوست رفته رفته بهبود میابد.

آر اف فرکشنال در چه مواردی کاربرد دارد؟

اگرچه هدف اغلب افرادی که به روش آر اف فرکشنال روی می آورند، جوانسازی پوست صورت است، اما این روش کاربردهای وسیع تری دارد. به طور کلی از آر اف فرکشنال می توان برای جوانسازی هر نقطه از پوست استفاده کرد. بهبود جای ترک های چاقی و لاغری، اصلاح انحنای سطحی بدن یا همان کانتور، جوانسازی واژن و مواردی از این دست، از رایج ترین موارد استفاده از روش RF هستند. به طور دقیق تر موارد استفاده از آر اف فرکشنال به شرح زیر هستند. 

 • از این روش می توان برای سفت شدن و لیفت پوست صورت و سایر نقاط بدن استفاده کرد

 • ترک های ناشی از چاقی و لاغری را می توان با این روش از بین برد. این ترک ها در هر جایی از بدن از جمله ران ها، شکم و پهلو ممکن است باشند. در هر صورت آراف فرکشنال روشی مناسب برای از بین بردن آن هاست

 • گاهی آراف فرکشنال برای رفع کراتوز پیلاریس یا حالت پوست مرغی در نقاط خاصی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

 • این روش برای رفع آکنه و جای جوش بسیار مفید است

 • به کمک روش آر اف می توان جای اسکار ها و زخم های روی پوست را درمان کرد

 • این فرایند، روشی برای بستن منافذ باز پوستی به شمار می رود

 • این روش در رفع چروک و افتادگی پوست گردن بسیار موثر است

 • به کمک این روش می توان روزانه و رگ های نمایان پوست را تا حد قابل توجهی درمان کرد

 • با این روش لک های پوستی از بین رفته و به طور کلی پوست روشن تر و شفاف تر می شود

آر اف فرکشنال

مراحل انجام آراف فرکشنال

برای جوانسازی پوست به وسیله آر اف فرکشنال، ابتدا بی حسی موضعی به پوست اعمال می شود. پس از گذشت چند دقیقه و شروع اثر بی حسی، دستگاه آر اف برای انجام فرایند مورد استفاده قرار می گیرد. سری این دستگاه از تعداد زیادی سوزن بسیار ریز و کوتاه (میکرونیدل)‌تشکیل شده. به همین دلیل است که به این روش نیز گفته می شود. امواج رادیویی از طریق همین سوزن ها به لایه میانی پوست منتقل می شوند.

کیت سوزن های استفاده شده برای هر بیمار، مجزا بوده و هیچ گاه از یک کیت برای دو نفر استفاده نمی شود. همین امر باعث می شود که کل این فرایند به صورت کاملا بهداشتی و به دور از خطر عفونت و انتقال آلودگی های پوستی صورت گیرد. برای جوانسازی هر بخش از پوست، لازم نیست که سوزن در کل سطح فرو رود. در حقیقت سوزن با ورود به هر بخش از پوست، کلاژن سازی را در نواحی اطراف هم فعال می کند. در حقیقت آر اف فرکشنال صرفا روی کسر کوچکی از پوست اعمال می شود اما آثار آن بخش وسیعی را دربرمی گیرد. برای نتیجه گیری بهتر از این فرایند، بهتر است فاصله بین جلسات آر اف فرکشنال یک ماه باشد. پس از هر جلسه با اعمال کرم ضد آفتاب استاندارد به صورت، می توان بدون هیچ مشکلی اعمال روزانه را از سر گرفت.

آر اف فرکشنال

مزایای انجام آر اف فرکشنال نسبت به روش های دیگر جوانسازی پوست

 • تاثیر به سزایی روی جوانی، زیبایی و شفافیت پوست افراد خواهد گذاشت
 • این فرایند بسیار کوتاه است و زمان زیادی از فرد نمی گیرد
 • هیچ گونه درد و خونریزی ندارد
 • دوره نقاهت ندارد و بلافاصله پس از هر جلسه می توانید به کارهای روزمره خود بازگردید
 • روشی کم تهاجمی و بی خطر است

ماندگاری آر اف فرکشنال

درست همانطور که زخم ها پس از مدتی خوب می شوند، بافت های فیبروزی که در طی فرایند آر اف فرکشنال تولید شده اند، پس از مدتی از بین می روند. اگرچه از بین رفتن کلاژن های تولید شده، مدتی زمان میبرد، اما به هر حال روند کلاژن سازی دائمی نیست. با تکرار و افزایش تعداد جلسات، دوام نتایج نیز افزایش پیدا می کند.

عوارض آراف فرکشنال

آر اف فرکشنال فرایندی بسیار کم خطر و کم عارضه محسوب می شود. عوارضی که معمولا افراد با آن مواجه می شوند عبارت اند از:

قرمزی:

قرمزی موضعی که در برابر امواج قرار میگیرد، اولا بسیار ناچیز و دوما موقتی است. این عارضه در صورت بروز، نهایتا طی یک روز محو می شود.

درد:

به کمک دستگاه های جدید، درد این روش جوانسازی به حداقل رسیده. به طوری که عملا در بسیاری از موارد، مراجعه کننده احساس درد خاصی حس نمی کند. حتی در صورت بروز درد هم این عارضه معمولا طی چند ساعت از بین خواهد رفت.

تورم:

برخی افراد پس از انجام آر اف فرکشنال، در ناحیه ای که جوانسازی صورت گرفته، دچار تورم می شوند. مدت ماندگاری این عارضه بین یک روز تا یک هفته است.

عوارض نادر دیگری وجود دارند که در اثر عدم مرغوبیت دستگاه و یا بی تجربگی پزشک ممکن است در برخی افراد بروز کنند. این عارضه ها که معمولا مدت زمان طولانی تری نسبت به عوارض ذکر شده باقی می مانند شامل فرورفتگی پوست، پوسته پوسته شدن، زخم های سوختگی، بثورات پوستی، هایپرپیگمنتیشن و حساسیت به لمس هستند.

آیا آراف فرکشنال ایمن است؟

آر اف فرکشنال یکی از اعمال بسیار کم تهاجمی در بین روش های زیباسازی پوست به شمار می رود. در تامین ایمنی این فرایند، کیفیت دستگاه و مهارت و تجربه پزشک دو عامل حائز اهمیت هستند. در صورتی که برای انجام این فرایند به کلینیک معتبری مراجعه کنید از این بابت هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. فرایند آر اف فرکشنال از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دارای تاییدیه بوده و به عنوان عملی بی خطر برای سلامتی انسان ها به شمار می رود.

همانطور که پیشتر ذکر شد، در آر اف فرکشنال از امواج رادیویی استفاده می شود. در کل طیف الکترومغناطیس، امواج رادیویی بلندترین طول موج ها را دارند که این خود متناظر است با کمترین میزان انرژی!اگر بخواهید این موج را با موج نور مرئی مقایسه کنید، امواج رادیویی، ۱۰۰ میلیون بار ضعیف تر از امواج نور مرئی هستند. به عبارت دیگر این امواج قدرت چندانی برای آسیب زدن به پوست انسان ندارند.

آر اف فرکشنال

نکات مهم قبل و بعد از انجام آر اف فرکشنال

 • در صورتی که داروی خوراکی یا موضعی برای پوست خود مصرف می کنید، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید
 • کلاژن سازی پوست تا حدود ۳ ماه بعد ادامه می یابد. در نتیجه در طی این مدت وضعیت پوست شما دائم دستخوش تغییر شده و اصلاح می یابد
 • در صورتی که برای جوانسازی پوست صورت اقدام می کنید، هنگام حضور در جلسه، بهتر است هیچ نوع ماده آرایشی روی پوست خود نداشته باشید. به علاوه پس از انجام این عمل نیز بهتر است تا یک روز از آرایش بپرهیزید. اما استفاده از کرم ضد آفتاب را از یاد نبرید
 • نوشیدن آب فراوان می تواند در نیل به آثار مطلوب تر کمک کننده باشد

آر اف فرکشنال

آیا همه افراد می توانند آر اف فرکشنال انجام دهند؟

کسانی که به تازگی در معرض نور شدید آفتاب قرار داشته اند یا اقدام به سولاریوم کرده اند. پوست این افراد مدت زمان زیادی در برابر اشعه قوی نور آفتاب قرار گرفته و به شدت حساس شده است. انجام آر اف فرکشنال در چنین مواردی ممکن است منجر به سوختگی پوست شود.  

زنان باردار باید از انجام این فرایند خودداری کنند. گرچه هنوز مشخص نیست که آیا این فرایند روی سلامت جنین اثرگذار خواهد بود یا خیر، بهتر است از ریسک کردن پرهیز شود. در صورتی که اصولا زخم هایتان دیر التیام می یابند، بهتر است پیش از انجام این کار این موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا در صورت نیاز آزمایش های لازم را روی وضعیت سلامت پوست و بدن به انجام برساند. افرادی که به بیماری های عفونی همچون تبخال، سل، هپاتیت و غیره مبتلا هستند باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. سابقه جراحی پلاستیک و زیبایی باید با پزشک در میان گذاشته شود. البته این موضوعات مانعی برای انجام آر اف فرکشنال به شمار نمی روند. اما بهتر است با پزشک در میان گذاشته شوند. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید