جراحی پلک

در این بخش می‌ خواهیم با جراحی پلک آشنا شویم. چشم ها علاوه بر اینکه ابزاری ضروری برای درک ما از دنیای اطراف هستند، یکی از مهمترین فاکتورها در زیبایی چهره افراد محسوب می شوند. از طرفی، پلک ها به نوعی محافظ چشمان ما هستند. اما گاهی بیماری های مادرزادی، مشکلات اکتسابی و یا کهولت سن می تواند شکل پلک را تحت تاثیر قرار داده یا کارایی آن را مختل نماید. پلک ها با توجه به این که نزدیک ترین بخش صورت به چشم ها محسوب می شوند، روی زیبایی و سلامت چشم تاثیر بالایی دارند. بنابراین وقتی پلک دچار آسیب باشد، ممکن است آثار سوء خود را روی چشم نشان دهد. افتادگی پلک یکی از شایع ترین مشکلات مرتبط با این بخش صورت است. خوشبختانه راه حلی مطمئن و آسان برای برطرف نمودن آن وجود دارد.

افتادگی پلک

افزایش سن و گذر زمان، پوست و عضلات صورت را شل کرده و به سمت پایین می کشد. پلک یکی از اعضایی است که تحت تاثیر شل شدن عضلات، از فرم خود خارج شده و دچار افتادگی می شود. چروک شدن و جمع شدن پوست های اضافه یا فشار عضلات پلک بالا روی چشم، علاوه بر اینکه ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می دهند، می تواند مسیر بینایی و خط جانبی دید را مختل نماید. البته مختل شدن بینایی فقط در موارد حاد افتادگی پلک روی می دهد. افتادگی پلک ممکن است در مواردی به صورت نامتقارن رخ دهد. بنابراین ایجاد تقارن در دو چشم در هنگام جراحی بلفاروپلاستی اهمیت بالایی دارد. عمل بلفاروپلاستی را هم روی پلک بالا و هم روی پلک پایین انجام می دهند. به کمک این عمل می توان افتادگی پلک پایین را برطرف نمود.

معاینه پزشک پیش از انجام عمل جراحی پلک بالا

در صورتی که تصمیم به انجام عمل پلک بالا گرفته اید، لازم است که ابتدا توسط پزشک به طور کامل معاینه شوید. معاینه پزشک به منظور بررسی میزان پوستی که باید برداشته شود و بررسی بیرون زدگی پلک ها انجام می شود. گاهی اوقات افتادگی پلک به دلیل افتادگی ابرو رخ می دهد. در چنین مواردی می توان با درمان افتادگی ابرو، مشکل پلک را نیز مرتفع کرد. معاینه پزشک برای بررسی چنین مواردی ضروری است.در صورتی که پزشک تشخیص دهد شما کاندید مناسب برای عمل بلفاروپلاستی پلک بالا هستید، می توانید در صورت تمایل برای انجام اعمال جانبی لیفت ابرو یا جوانسازی سایر بخش های صورت نیز با وی مشورت نمایید.

 

با ما در ارتباط باشید

چه افرادی می توانند عمل بلفاروپلاستی پلک بالا را انجام دهند؟

● افرادی که به دلیل افزایش سن دچار افتادگی پلک شده اند
● افرادی که دارای عدم تقارن در پلک ها هستند
● افرادی که به صورت مادرزادی پلک های افتاده دارند
● افرادی که به دلیل فرم پلک های خود میدان دید شان کاهش پیدا کرده
● افرادی که می خواهند با برداشتن پوست های اضافه چروک های اطراف چشم خود را کاهش دهند
● افرادی که پلک آن ها تحت تاثیر ضربات شدید از فرم طبیعی خارج شده

فواید انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

● بهبود بینایی در مواردی که افتادگی پلک شدید بوده و مانع دید فرد می شود
● ایجاد تقارن در صورت
● از بین رفتن پوست های چروکیده و کاهش چروک های اطراف چشم
● شادابی و جوان تر به نظر رسیدن کلی صورت

عوارض و دوران نقاهت عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

هر عمل و روش درمانی، عوارض و دوران نقاهت مشخصی دارد. با آگاهی از عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و کسب آمادگی های لازم، میتوان این دوره را راحت تر سپری کرد. شایع ترین عوارض این جراحی عبارت اند از:
● تورم و کبودی در ناحیه اطراف چشم
● بی حسی پلک ها و نواحی اطراف آن ها
● قرمزی و خارش در محل برش جراحی
● تاری دید یا دید دوگانه
● حساسیت به نور
● آبریزش چشم
● درد

این موارد همگی موقت هستند و نهایتا تا چند روز یا چند هفته پس از عمل از بین می روند. رعایت دقیق دستورالعمل های پزشک می تواند به رفع زودتر این عوارض کمک کند. بر جای ماندن جای زخم در این عمل، بستگی به حرفه ای بودن جراح دارد. در بسیاری از موارد، جای زخم و بخیه ها پس از مدتی بهبود می یابند.

مراقبت های پیش از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا

مانند هر جراحی دیگری، پیش از عمل بلفاروپلاستی باید تا حد ممکن بدن خود را تقویت کنید. از پروتئین ها و ویتامین های طبیعی استفاده کنید و از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی بپرهیزید. به طور کلی، قبل و بعد از عمل، هرچه بیشتر به سلامت جسمانی خود اهمیت دهید، مراحل بهبود شما تسریع خواهد یافت. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا حدود دو هفته بعد از جراحی هم بهتر است قطع شوند. بهتر است پیش از عمل حمام کنید. زیرا بعد از عمل تا چند روز امکان استحمام به حالت عادی را نخواهید داشت. به عبارت دیگر، موضع جراحی در روزهای اولیه پس از عمل باید از خیس شدن در امان بماند. پیش از جراحی، باید از مصرف آسپرین و داروها و موادی که خون را رقیق می کنند، جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

مصرف داروهای تجویز شده پس از انجام این جراحی نکته بسیار مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. با توجه به حساسیت این بخش از بدن و نزدیکی آن به مغز،‌ رعایت بهداشت و مصرف داروهای آنتی بیوتیک (که پزشک تجویز نموده) اهمیت بالایی دارد. انواع جراحی هایی که در ناحیه چشم یا اطراف آن صورت می گیرند، منجر به خشکی چشم می شوند. استفاده از قطره های اشک مصنوعی برای حفظ رطوبت چشم و خروج آلودگی ها کمک کننده خواهد بود.
استفاده از کمپرس سرد پس از عمل، هم درد را تسکین می دهد و هم به برطرف شدن زودتر تورم و کبودی می انجامد. بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، پلک ها و چشم ها بسیار حساس میشوند. در نتیجه باید از هر گونه اعمال فشار در این نواحی پرهیز کرد. برای شستشو و نظافت آنها از باید دستورالعمل های پزشک پیروی شود و از استفاده از مواد شوینده قوی پرهیز کرد.

چه زمانی برای انجام این جراحی مناسب است؟

هر عملی بازه سنی مشخصی دارد. برای حصول بهترین نتیجه و بازیابی سریع تر سلامت در دوران نقاهت، توصیه می شود که جراحی در بازه سنی مناسب انجام شود. البته در عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، بازه سنی که امکان انجام جراحی را دارد،‌ بسیار گسترده است. مناسب ترین سن برای انجام این جراحی،‌ ۳۵ سال است. البته با توجه به اینکه بالا رفتن سن موجب شل شدن پلک می شود، اغلب مراجعان در سنین بالاتر از ۳۵ سال قرار دارند. بیشتر افرادی که برای انجام این جراحی مراجعه می کنند، در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود قرار دارند. در صورتی که فرد به دلیل بیماری های ژنتیکی و مادرزادی دچار افتادگی پلک باشد، در سنین پایین تر نیز می توان این عمل را انجام داد. انجام بلفاروپلاستی از ۱۸ سال به بالا مجاز است.

بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می شود؟

برای انجام این عمل، ابتدا برشی در پلک ایجاد می شود. سپس پوست و چربی های اضافه از موضع مورد نظر برداشته شده و پلک به در جای استاندارد خود فیکس می شود. در این جراحی به بخیه نیاز است. تعداد بخیه های مورد نیاز، به طول برش و میزان افتادگی پلک بستگی دارد. جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را نوعی عمل سرپایی می دانند. یعنی پزشک می تواند بدون بیهوشی و تنها با استفاده از بی حسی موضعی برای اصلاح پلک اقدام نماید. البته در مواردی که پزشک صلاح ببیند، از بیهوشی کامل نیز می توان استفاده کرد.این جراحی بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت زمان می برد. در صورتی که بیمار استرس داشته باشد و از جراحی بدون بیهوشی انجام شود، پزشک می تواند در حین جراحی از داروهای آرامبخش استفاده نماید.

بلفاروپلاستی پلک بالا برای درمان پتوزیس

پتوز (پتوزیس) یا افتادگی پلک فوقانی از مشکلاتی است که هم در اطفال و هم در بزرگسالان دیده می شود. این بیماری علاوه بر اینکه بر ظاهر فرد تاثیر ناخوشایندی می گذارد، برای سلامتی وی نیز مضر است. در موارد پتوز شدید، مسیر بینایی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. این بیماری می تواند به ایجاد تاری دید یا آستیگماتیسم در کودکان نیز منجر شود. دلایل گوناگونی برای ایجاد پتوز وجود دارد. پتوز مادرزادی در کودکان به طور خود به خودی بهبود نمی یابد و حتما نیاز به درمان دارد. در بزرگسالان بروز پتوز می تواند ناشی از جدا شدن یا کشیدگی تاندون عضله لواتور باشد که به دلیل افزایش سن، ضربه به چشم، جراحی آب مروارید یا سندروم هورنر رخ می دهد. جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا، درمانی مناسب برای بیماری پتوز است. به کمک این روش می توان عیوب پلک را برطرف کرد.

نکات مهم در جراحی بلفاروپلاستی

برای رسیدن به نتیجه ای ایده آل بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، لازم است نکاتی در نظر گرفته شوند. البته رعایت این نکات، بیش از هر عامل دیگری به میزان تجربه و حاذق بودن جراحی که قرار است این کار را انجام دهد بستگی دارد. مهم ترین عواملی که در نتیجه نهایی جراحی و ظاهر بیمار تاثیر گذار خواهند بود را در ادامه بررسی می کنیم.

تعیین میزان پوستی که باید برداشته شود، یکی از دقیق ترین عوامل جراحی بلفاروپلاستی است. در صورتی که پوست بیش از حدی از پلک بالا برداشته شود، فرد نمی تواند چشم خود را به طور کامل ببند. بیش از حد کوتاه کردن پلک پایین نیز باعث برگشت پلک شده و آثار سوء خود را به همراه دارد. ریزش اشک و خشکی دائمی چشم و اختلال در خواب از مشکلاتی هستند که در خلال این موضوع به وجود خواهند آمد.

حساسیت موضع جراحی، ظرافت و دقت بالایی را می طلبد. برش دادن پلک با توجه به نزدیکی بیش از حد به چشم ها، باید با دقت بالایی انجام شود. نوع و محل برش در نمایان نشدن جای زخم پس از جراحی اهمیت بالایی دارد.

تقارن داشتن پلک ها با زیبایی چهره فرد ارتباط مستقیم دارند. برای اینکه تقارن در چهره فرد برقرار شود، باید اندازه گیری دقیقی روی هر دو پلک اعمال کرد. پزشک می تواند با بررسی میزان برش پوست هر پلک، اقدام به طراحی پلک هایی زیبا و هم اندازه نماید.

 

30 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید